In het kort
Een huik is een losse hoes die je na het zeilen over het grootzeil en de giek legt. Een lazybag is een vaste zak op de giek: met lazy jacks valt het grootzeil er bij het strijken vanzelf in, en met één rits is het afgedekt. Een rolfokhoes gaat over het opgerolde voorzeil. Vaar je vaak met weinig mensen of wil je snel weg, dan past een lazybag meestal het best; wil je het zeil tijdens het varen helemaal vrij hebben, kies dan een huik.
Wat is een huik?
Een huik is een hoes van acryldoek die je na het zeilen over het opgedoekte grootzeil en de giek legt. Hij sluit om de mast en onder de giek, zodat zon, regen en vuil niet bij het zeil komen. Tijdens het zeilen haal je de huik eraf en berg je hem op.
Het voordeel: er zit niets aan de giek of het zeil dat in de weg zit of de luchtstroom verstoort. Het nadeel: je moet het zeil eerst netjes opdoeken voordat de huik erover kan, en dat is met weinig mensen aan boord meer werk.
Wat is een lazybag met lazy jacks?
Een lazybag is een zeilzak die vast op de giek zit. Lazy jacks zijn lijnen van de mast naar de zak, die het zeil bij het strijken opvangen. Het grootzeil valt tussen de lazy jacks netjes in de zak; je trekt de rits dicht en je bent klaar. Dat scheelt vooral tijd en gedoe als je met weinig mensen vaart of vaak aanlegt.
Tijdens het zeilen blijft de zak op de giek. Bij het hijsen moeten de zeillatten tussen de lazy jacks door; zet de boot daarom recht in de wind en hijs rustig.
Wanneer heb je een rolfokhoes nodig?
Een opgerold voorzeil ligt dag en nacht in de zon. De meeste rolgenua's hebben daarom een uv-strook langs het onder- en achterlijk. Heeft je zeil die niet, of wil je het extra beschermen, dan is een rolfokhoes de oplossing: een lange hoes over het opgerolde zeil. Lees ook zo blijft je rolgenua langer in vorm.
Van welk doek maken we canvas?
Voor huiken, lazybags en rolfokhoezen gebruiken we Masacril van Sauleda: acryldoek dat kleurvast en waterafstotend is en goed tegen uv-straling kan. Het is leverbaar in ruim zestig kleuren, zodat je de hoes kunt afstemmen op je boot. De kleurenkaart staat op de pagina canvas en zeilhoezen.
Huik of lazybag: wat past bij jou?
Kies een lazybag als je snel wilt kunnen hijsen en strijken, vaak met weinig mensen vaart of veel aanlegt. Kies een huik als je het zeil tijdens het varen helemaal vrij wilt hebben, bijvoorbeeld op de wedstrijdbaan, of als je zo min mogelijk aan de giek wilt hebben.
Twijfel je, kom dan langs in Benthuizen of Baarn. We maken huiken, lazybags en rolfokhoezen op maat in onze eigen zeilmakerij en meten daarvoor je boot in. Ook voor reparaties aan bestaand canvas kun je bij ons terecht, zie reparatie en onderhoud.
Canvas en zeilhoezen Offerte aanvragen
Over de auteur
Lars van Stekelenborg, directeur-eigenaar
Leidt Hagoort Sails sinds 2024, werkt al jaren zelf in de zeilmakerij en zeilde op topniveau in de 49er, de VO65 en de 69F.



